č. 53/1950 Sb. rozh. obč., Garance
č. 53/1950 Sb. rozh. obč.
Vydání dítěte do výchovy podle smíru schváleného opatrovnickým soudem lze vynutit jen v nesporném řízení.
Žádost o výkon takového smíru exekucí podle § 354 ex. ř. podanou u soudu, který je zároveň příslušným opatrovnickým soudem, má exekuční oddělení postoupit oddělení nespornému, nikoliv ji odmítat.
(Rozhodnutí krajského soudu v Ostravě z 9. září 1949, R V 186/49.)
Podle smíru schváleného opatrovnickým soudem byla žádána exekuce, aby bylo vymoženo vydání dítěte otci.
Okresní soud v Místku žádost odmítl a v důvodech uvedl: Nárok na vydání dítěte do výchovy je nárokem osobního práva rodinného, jejž nelze vymáhati podle § 354 ex. ř., nýbrž má o něm rozhodnout opatrovnický soud v řízení nesporném podle § 50 zák. č. 100/1931 Sb.
Krajský soud vyhověl rekursu.vymáhající strany, napadené usnesení zrušil a uložil prvému soudu, aby ve věd dále jednal jako opatrovnický soud.
Z důvodů:
Exekučním titulem podle § 1 č. 5 ex. ř. jsou jen smíry o soukromoprávních nárocích hospodářského rázu. Děti nejsou však pouhým předmětem práv rodičů. Podle § 142 obč. zák. je při úpravě styků rodičů s dětmi dbáti především zájmu dětí. O tom, zda zájem dětí je skutečně dobře opatřen, může rozhodnout pouze opatrovnický soud. Proto nemůže býti nárok na vydání dítěte uskutečněn v exekučním řízení podle § 354 ex. ř., nýbrž v řízení nesporném podle § 50 odst. 6 zák. č. 100/1931 Sb., kde opatrovnický soud má použiti prostředků podle povahy případu nej způsobilejších.
Rekurent sice tvrdí, že nežádal o exekuci podle § 354 ex. ř., nýbrž o opatření opatrovnického soudu. Z jeho žádosti, zejména z označení stran, ze stylisace petitu, současné žádosti o povolení exekuce na svršky k vydobytí útrat exekučních atd. je však zřejmo, že rekurent měl na mysli povolení exekuce podle řízení exekučního. Než přesto prvý soud pochybil, když návrh odmítl. Přehlédl totiž, že rekurent se dovolal zásahu okresního soudu, který byl nejen exekučním soudem místně příslušným, ale současně i opatrovnickým soudem. Je-li podle § 44 j. n. v nesporných věcech i v exekučních věcech nepříslušný soud povinen postoupiti věc z moci úřední jinému příslušnému soudu, platí to tím více v případě, kdy exekuční soud, jemuž návrh došel, je zároveň i opatrovnickým soudem. Proto bylo povinností exekučního soudu, aby věc odstoupil k projednání oddělení nespornému.
* * *
Rozhodnutí bylo vydáno před účinností zákona č. 265/1949 Sb., o právu…