č. 154/1971 Sb., Vyhláška federálního ministerstva financí o účetnictví, platné do 28.2.1990
VYHLÁŠKA
federálního ministerstva financí
ze dne 16. prosince 1971
o účetnictví
Federální ministerstvo financí stanoví v dohodě s Federálním statistickým úřadem podle § 35 odst. 3 zákona č. 21/1971 Sb., o jednotné soustavě sociálně ekonomických informací:
Oddíl I
Úvodní ustanovení
§ 1
(1)
Tato vyhláška upravuje vedení účetnictví ve všech socialistických a jiných organizacích (dále jen organizace”).
(2)
Federální ministerstvo financí v dohodě s Federálním statistickým úřadem určí, v jakém rozsahu, popř. s kterými se tato vyhláška vztahuje na místní národní výbory v malých obcích, drobné provozovny místních národních výborů, zálohované organizace, malé příspěvkové organizace a jiné drobné organizace.
§ 2
Za řádný stav a vedení účetnictví a pořádek při úschově účetních písemností odpovídá vedoucí útvaru informační soustavy, a není-li tento útvar v organizaci zřízen, vedoucí útvaru účetnictví.
§ 3
Kontrolní systém v organizaci1) musí v oboru účetnictví zabezpečit soustavné, úplné, včasné a hospodárné přezkušování účetních dokladů a účetních zápisů z hlediska jejich věcné a formální správnosti.
§ 4
(1)
Organizace jsou povinny vést základní účetnictví za organizaci jako celek.
(2)
V hospodářských organizacích se dále musí ve vnitropodnikovém účetnictví se zřetelem na zásady vnitropodnikového chozrasčotu sledovat náklady a výnosy a zajišťovat hospodářský výsledek podle okruhů odpovědnosti nebo podle výkonů, popř. současně podle okruhů odpovědnosti i podle výkonů.
§ 5
Účetnictví se může v organizaci decentralizovat do jejích vnitřních útvarů (např. do závodů). Rozsah decentralizace musí být v souladu s pravomocí a odpovědností přiznanou vnitřním útvarům; přitom však musí decentralizované úseky účetnictví na sebe navazovat tak, aby bylo možno sestavovat z jejich údajů účetní výkazy za organizaci jako celek.
Oddíl II
Účetní doklady
§ 6
(1)
Účetní doklady se ověřuje provedení
a)
hospodářských operací (např. nákupu materiálu a jeho spotřeby, výdajů peněz) a
b)
účetních operací (např. účetních převodů při účetní uzávěrce, oprav účetních zápisů).
(2)
Účetní doklady podle odst. 1 písm. a) se musí vyhotovovat neprodleně po dokončení ověřovaných operací.
(3)
Za účetní doklady podle odstavce 1 se považují
a)
pro účetní zápisy odvozené programem počítače ze záznamů zachycených na jeho paměťových prostředcích, účetní doklady ověřující tyto záznamy; takto vznikající účetní zápisy musí být alespoň v jedné sestavě zvlášť vyznačeny,
b)
pro operace, které se zachycují automaticky snímáním nebo zaznamenáváním dat pomocí speciálních zařízení, opisy automaticky pořizovaných dat; tyto opisy jsou součástí účetních písemností.
§ 7
(1)
Jedním účetním dokladem lze ověřit
a)
jednu hospodářskou nebo účetní operaci,
b)
více stejnorodých hospodářských nebo účetních operací, které se uskutečnily téhož dne nebo v určitém obdob, nejdéle měsíčním.
(2)
Za účelem dosažení úspor v počtu účetních zápisů je dovoleno jednotlivé účetní doklady shrnovat do sběrných účetních dokladů. Do jednoho sběrného účetního dokladu se…