Input:

13/1945 Sb., Vládní nařízení o zatímní výstavbě úřadů ochrany práce Garance

č. 13/1945 Sb., Vládní nařízení o zatímní výstavbě úřadů ochrany práce
Vládní nařízení
ze dne 4. června 1945
o zatímní výstavbě úřadů ochrany práce.
Se souhlasem presidenta republiky československé nařizuje vláda podle § 138, odst. 1 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb., o ochraně státu :
§ 1.
(1)  Pro úkoly včleňování do práce, mzdové politiky, živnostenské inspekce, pracovního lékařství a jiné péče o zaměstnance zřizují se okresní úřady ochrany práce jako úřady prvé stolice.
(2)  Obvody a sídla okresních úřadů ochrany práce stanoví ministerstvo ochrany práce a sociální péče v dohodě s ministrem vnitra vyhláškou ve Sbírce zákonů a nařízení. Podle potřeb může ministerstvo ochrany práce a sociální péče stejným způsobem zříditi také pobočky okresních úřadů ochrany práce.
(3)  V Praze a v Brně zřizují se pro úkoly uvedené v odstavci 1, zemské úřady ochrany práce jako úřady druhé stolice.
(4)  Okresní a zemské úřady ochrany práce jsou podřízeny ministerstvu ochrany práce a sociální péče.
§ 2.
(1)  Okresní úřad ochrany práce řídí správní výbor, který se při něm ustaví z řad zaměstnanců a odborníků hospodářsky nebo sociálně-politicky činných. Členy tohoto výboru jmenuje zemský národní výbor v dohodě s Ústřední radou odborů k návrhu příslušného okresního národního výboru, který se dohodne s příslušnou okresní organizací Ústřední rady odborů.
(2)  Běžné věci vyřizuje podle pokynů správního výboru přednosta okresního úřadu ochrany práce, jmenovaný ministerstvem ochrany práce a sociální péče na návrh Ústřední rady odborů.
(3)  Předpisy o složení správního výboru, funkčním období, jakož i o právech a povinnostech členů vydá ministerstvo ochrany práce a sociální péče.
(4)  Ustanovení odstavců 1 až 3 platí obdobně o zemských úřadech ochrany práce s tím, že přednostu zemského úřadu ochrany práce a členy správního výboru jmenuje ministr ochrany práce a sociální péče k návrhu zemského národního výboru a Ústřední rady odborů.
§ 3.
(1)  Pro řízení v oboru působnosti úřadů ochrany práce platí obdobně ustanovení vládního nařízení ze dne 13. ledna 1928, č. 8 Sb., o řízení ve věcech náležejících do působnosti politických úřadů (správní řízení), pokud řízení pro některé úkoly z oboru působnosti úřadů ochrany práce není upraveno zvláštními předpisy.
(2)  Proti rozhodnutí okresního úřadu ochrany práce lze do 3 dnů od doručení rozhodnutí podati rozklad ke správnímu výboru, který o něm rozhodne v senátu, složeném z předsedy a dvou přísedících. Předsedu a členy senátu volí správní výbor ze svého středu. Rozklad má odkladný účinek. Odkladný účinek může však senát vyloučiti. Z rozhodnutí senátu lze se odvolati podle odstavce 3.
(3)  Nepoužije-li strana rozkladu podle odstavce 2, může se z rozhodnutí okresního úřadu ochrany práce odvolati přímo k zemskému úřadu ochrany