Input:

123/1948 Sb., Zákon o znárodnění polygrafických podniků, ve znění účinném k 1.1.1992 Garance

č. 123/1948 Sb., Zákon o znárodnění polygrafických podniků, ve znění účinném k 1.1.1992
ZÁKON
ze dne 5. května 1948
o znárodnění polygrafických podniků.
Ve znění:
Předpis č.
K datu
Poznámka
86/1950 Sb.
(k 1.8.1950)
ruší § 13 až 17
88/1950 Sb.
(k 1.8.1950)
ruší § 13 až 17
105/1990 Sb.
(k 1.5.1990)
stanoví nepoužitelnost § 3
455/1991 Sb.
(k 1.1.1992)
ruší § 3
Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Oddíl I.
Rozsah znárodnění.
§ 1.
(1)  Dnem 1. ledna 1948 se znárodňují zestátněním podniky a závody, které způsobem mechanickým nebo chemickým vyrábějí nebo rozmnožují tiskoviny a tiskopisy, jakož i písmolijny, a to se všemi závody pomocnými a příbuznými. Znárodňují se zejména:
1.  tiskárny a grafické závody vybavené rotačním strojem, jakéhokoliv druhu;
2.  tiskárny a grafické závody vybavené nejméně třemi stroji sázecími a licími (monotypy);
3.  grafické podniky (závody) vybavené nejméně dvěma offsetovými nebo hlubotiskovými stroji;
4.  všechny písmolijny;
5.  všechny ostatní polygrafické podniky, pokud již nejsou znárodněny podle jiných právních předpisů o znárodnění nebo podle takových předpisů ze znárodnění vyňaty, jestliže počet zaměstnanců a osob v podniku činných dosáhl kdykoliv od 1. ledna 1946 50 osob. Při zjišťování tohoto počtu rozhoduje součet všech osob, činných nebo zaměstnaných v podniku, bez ohledu na to, kde pracují nebo pracovaly, zejména též domáckých pracovníků.
(2)  Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na majetek státu a národních podniků ani na podniky (závody), které ministr informací v dohodě s ministrem financí, na Slovensku též po slyšení příslušných pověřenců, vyloučí ze znárodnění a jejich vlastníkům (provozovatelům) nařídí, aby byly trvale zastaveny, protože se vláda usnesla, že jejich provozování není ve veřejném zájmu.
(3)  Ministr informací, na Slovensku po slyšení příslušného pověřence, vyhlásí s účinkem doručení v Úředním listě, které podniky (závody) byly znárodněny podle tohoto zákona.
§ 2.
(1)  Osoby, které jsou povinny prozatím vésti správu znárodněného majetku (§ 11), podají ministerstvu informací hlášení, jehož vzor vyhlásí ministr informací v Úředním listě. Toto hlášení jest podati do 15 dnů ode dne vyhlášení vzoru. V řízení musí spolupůsobiti též osoby, které k tomu budou vyzvány ministerstvem informací. Hlášení má býti podepsáno i závodní radou nebo závodním důvěrníkem; pokud hlášení nepodává dosavadní vlastník nebo držitel znárodněného majetku, je povinen připojiti k hlášení své vyjádření.
(2)  Dosavadní vlastníci nebo držitelé podniků znárodněných podle § 1 i jiné osoby jsou povinny spolupůsobiti při sestavování účetních závěrek za dobu do znárodnění, pokud k tomu budou vyzvány.
§ 3.
(zrušen 455/1991 Sb.)
§ 4.
Právo zakládati nové podniky a je provozovati bez ohledu na jejich rozsah v odvětví znárodněném podle § 1, odst. 1 je vyhrazeno státu.
§ 5.
(1)  Znárodněním nabývá stát vlastnictví znárodněného majetku.
(2)  Znárodnění se týká
a)  nemovitostí, budov, zařízení,
b)  příslušenství podniku (závodu) počítajíc v to všechny movitosti a práva (licence, živnostenská opatření, známky, vzorky a pod.), směnky, cenné papíry, vkladní knížky, hotovosti a pohledávky,
c)  jiných movitostí a práv, než která jsou příslušenstvím podniku.
(3)  Majetku uvedeného v odstavci 2 se znárodnění týká, slouží-li nebo je-li určen provozu znárodněného podniku,