č. 61/1985 Sb., Vyhláška ministerstva školství České socialistické republiky o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, ve znění účinném k 1.9.2003
VYHLÁŠKA
ministerstva školství České socialistické republiky
ze dne 18. července 1985
o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků
Ve znění:
Předpis č. |
K datu |
Poznámka |
111/1998 Sb. |
(k 1.1.1999) |
ruší § 9 |
234/2003 Sb. |
(k 1.9.2003) |
8 novelizačních bodů |
Ministerstvo školství České socialistické republiky stanoví podle § 51 odst. 4 zákona č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol (školský zákon), a podle § 51 a § 98 odst. 1 písm. d) zákona č. 39/1980 Sb., o vysokých školách:
§ 1
(1)
Úkolem dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (dále jen další vzdělávání”) je obnovovat, prohlubovat, doplňovat a rozšiřovat vědomosti a dovednosti pedagogických pracovníků v oblasti ideově politické, pedagogicko-psychologické, odborně předmětové, a to jako předpoklad zdokonalení pedagogické praxe.
(2)
Další vzdělávání řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen ministerstvo školství”), orgány, které zřizují školy a školská zařízení, a jiné orgány na základě právních předpisů.
§ 2
(1)
Dalším vzděláváním je ideově politické vzdělávání, uvádění začínajících pedagogických pracovníků do praxe, pomaturitní studium,2) postgraduální studium,3) specializační studium, funkční studium, průběžné vzdělávání a rozšiřující studium.
(2)
Ideově politické vzdělávání, uvádění začínajících pedagogických pracovníků do praxe, pomaturitní studium, postgraduální studium, funkční studium a průběžné vzdělávání je povinné.4) Specializační studium je povinné, pokud je kvalifikačním předpokladem.5) Rozšiřující studium je nepovinné.
§ 3
Ideově politické vzdělávání
(1)
Ideově politické vzdělávání organizují školy a školská zařízení.
(2)
Obsahem ideově politického vzdělávání jsou aktuální otázky školské politiky; uskutečňuje se v rozsahu 6 seminářů ve školním roce a ukončuje se besedou.
§ 4
Uvádění začínajících pedagogických pracovníků do praxe
(1)
Uvádění začínajících pedagogických pracovníků do praxe (dále jen uvádění”) organizuje škola nebo školské zařízení ve spolupráci se zařízeními pro další vzdělávání pedagogických pracovníků zřízených ministerstvem školství a kraji, Ústředním ústavem pro vzdělávání pedagogických pracovníků (dále jen Ústřední ústav”)6) a odvětvovými vzdělávacími zařízeními.
(2)
Uváděním se začínající pedagogičtí pracovníci adaptují na konkrétní podmínky povolání, učí se tvořivě uplatňovat vědomosti získané v období přípravy na povolání a rozvíjejí své praktické pedagogické dovednosti.
(3)
Uvádění se uskutečňuje v prvním roce po nástupu pedagogického pracovníka do pracovního poměru a trvá jeden rok. Ukončuje se závěrečným hodnocením. Pokud se nedosáhne po roce uvádění jeho stanoveného cíle, prodlouží ředitel dobu uvádění přiměřeně, nejdéle o další rok.
§ 5
Pomaturitní a postgraduální studium
(1)
Postgraduální studium organizují vysoké školy ve spolupráci s Ústředním ústavem, popř. s odvětvovými vzdělávacími zařízeními.
(2)
Rozsah a obsah postgraduálního studia je stanoven zvláštními předpisy.3)
(3)
Pedagogičtí pracovníci se k postgraduálnímu studiu přihlašují prostřednictvím…