č. 324/1948 Sb., Nařízení, jímž se vydávají podrobné předpisy o odborné justiční zkoušce, platné do 6.5.1953
NAŘÍZENÍ
ministra spravedlnosti
ze dne 31. prosince 1948,
jímž se vydávají podrobné předpisy o odborné justiční zkoušce.
Ministr spravedlnosti nařizuje v dohodě s ministrem financí podle § 11 zákona ze dne 22. prosince 1948, č. 323 Sb., jímž se zavádí odborná justiční zkouška a doplňují se předpisy o přípravné službě soudcovské:
§ 1.
Předměty odborné justiční zkoušky (dále jen zkouška”) jsou
a)
politická nauka (marxismus-leninismus),
b)
ústavní právo a základy práva správního a finančního,
c)
soukromé právo,
d)
civilní právo procesní,
e)
trestní právo hmotné a procesní.
§ 2.
(1)
Komise pro odborné justiční zkoušky (dále jen komise”) se skládá z předsedy, dvou náměstků a z potřebného počtu dalších členů, jmenovaných pro jednotlivé předměty zkoušky z řad pracujících občanů, kteří vykazují zvláštní odborné znalosti z oboru některého zkušebního předmětu, zejména ze soudců z povolání, konceptních pragmatikálních úředníků úřadů veřejné žaloby, úředníků právní služby ministerstva (pověřenectva) spravedlnosti, úředníků právní služby finančních prokuratur, advokátů a notářů (veřejných notářů).
(2)
Předsedu komise a jeho náměstky jmenuje ministr spravedlnosti buď ze soudců z povolání nebo z konceptních pragmatikálních úředníků úřadů veřejné žaloby nebo z úředníků právní služby ministerstva (pověřenectva) spravedlnosti, kteří jsou způsobilí k soudcovskému úřadu.
(3)
Členy komise z řad úředníků právní služby finančních prokuratur jmenuje ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem financí, členy z řad advokátů a notářů (veřejných notářů) po slyšení Ústředního sdružení advokátů, po případě notářských (veřejnonotářských) komor.
(4)
Je-li toho třeba, může ministr spravedlnosti jmenovati další členy komise i pro zbytek funkčního období.
(5)
Členové komise vykonávají svoji funkci v komisi i po uplynutí tříletého funkčního období, dokud nedojde k jmenování členů komise na další funkční období.
§ 3.
(1)
Pětičlenný zkušební senát sestavuje předseda komise z členů komise. Předseda dbá, aby pro každý zkušební předmět [§ 1, písm. a) až e)] byl v senátu člen komise pro něj jmenovaný a aby v senátě byl podle možnosti jeden přísedící z řad advokátů (úředníků správní služby finančních prokuratur) a jeden z řad notářů (veřejných notářů). Předsedou senátu musí býti soudce z povolání nebo konceptní pragmatikální úředník úřadu veřejné žaloby nebo úředník právní služby ministerstva (pověřenectva) spravedlnosti, který je způsobilý k soudcovskému úřadu.
(2)
Při ústní zkoušce zkoušejí jednotlivé předměty členové senátu, kteří jsou pro ně jmenováni. Předseda senátu může dávati otázky i z jiného předmětu, ostatní členové senátu jen s jeho souhlasem.
(3)
Hlasování ve zkušebním senátu řídí předseda. Zkušební senát rozhoduje prostou většinou hlasů, nestanoví-li se v tomto nařízení jinak.
§ 4.
(1)
Zkoušky se konají každoročně v pravidelných obdobích, a to v měsících lednu, dubnu, červenci a říjnu.
(2)
Předseda komise může ze zřetele hodných důvodů určiti termín zkoušky i mimo…