Input:

32/1983 Sb., Zákon České národní rady o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení (úplné znění zákona, jak vyplývá z pozdějších předpisů) Archiv

č. 32/1983 Sb., Zákon České národní rady o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení (úplné znění zákona, jak vyplývá z pozdějších předpisů)
PŘEDSEDNICTVO ČESKÉ NÁRODNÍ RADY
vyhlašuje
úplné znění zákona
České národní rady
ze dne 18. listopadu 1975
č. 129 Sb., o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení, se změnami a doplňky provedenými zákonným opatřením předsednictva České národní rady č. 10/1982 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 129/1975 Sb., o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení, zákonem České národní rady č. 49/1982 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon o národních výborech a upravuje působnost místních národních výborů ve střediskových obcích a zákonem České národní rady č. 138/1982 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení.
ZÁKON
České národní rady
o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení
Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
ČÁST PRVNÍ
ORGÁNY SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ A JEJICH ÚKOLY
§ 1
Orgány sociálního zabezpečení
(1)  Orgány sociálního zabezpečení České socialistické republiky jsou:
a)  ministerstvo práce a sociálních věcí České socialistické republiky,
b)  Úřad důchodového zabezpečení v Praze,
c)  národní výbory,
d)  ministerstvo vnitra České socialistické republiky a ministerstvo spravedlnosti České socialistické republiky v mezích působnosti stanovené zákonem o sociálním zabezpečení.1)
(2)  Jako orgány sociálního zabezpečení působí též sociální komise jednotných zemědělských družstev.
(3)  Orgány sociálního zabezpečení České socialistické republiky zabezpečují co nejširší účast pracujících na výkonu sociálního zabezpečení a jeho kontrole, vytvářejí předpoklady pro účast pracujících na rozhodování ve věcech sociálního zabezpečení a úzce spolupracují se společenskými organizacemi, zejména s orgány Revolučního odborového hnutí, s orgány výrobních družstev a s orgány Svazu družstevních rolníků České socialistické republiky.
§ 2
Ministerstvo práce a sociálních věcí České socialistické republiky
(1)  Ministerstvo práce a sociálních věcí České socialistické republiky (dále jen „ministerstvo”)
a)  řídí a kontroluje výkon sociálního zabezpečení,
b)  zajišťuje, aby úkoly sociálního zabezpečení byly plněny v souladu s možnostmi a potřebami společnosti.
(2)  Ministerstvo může zřídit jako svůj orgán posudkovou komisi sociálního zabezpečení k posuzování zdravotního stavu ve výjimečných případech, které ministerstvo určí, protože jejich posouzení vyžaduje zvláštních odborných znalostí.
§ 3
Úřad důchodového zabezpečení v Praze
(1)  Úřad důchodového zabezpečení v Praze rozhoduje o dávkách důchodového zabezpečení, pokud není v tomto zákoně nebo v zákoně o sociálním zabezpečení stanoveno, že o nich rozhoduje jiný orgán sociálního zabezpečení; při výkonu důchodového zabezpečení spolupracuje s národními výbory.
(2)  Úřad důchodového zabezpečení v Praze odpovídá za účelné a