Input:

223/1992 Sb., Nařízení vlády České a Slovenské Federativní Republiky, kterým se provádí zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a některých dalších organizacích a orgánech, platné do 9.5.1994 Archiv

č. 223/1992 Sb., Nařízení vlády České a Slovenské Federativní Republiky, kterým se provádí zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a některých dalších organizacích a orgánech, platné do 9.5.1994
NAŘÍZENÍ VLÁDY
České a Slovenské Federativní Republiky
ze dne 23. dubna 1992,
kterým se provádí zákon č. 13/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech
Vláda České a Slovenské Federativní Republiky nařizuje podle § 21 a § 23 odst. 1 písm. a) až e) a g) a odst. 2 zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech (dále jen „zákon”):
§ 1
Toto nařízení
a)  upravuje poskytování platu zaměstnancům zaměstnavatele v působnosti federace,
b)  stanoví způsob poskytování platu v jiné než československé měně,
c)  stanoví hodnosti pro příslušníky celní správy,
d)  stanoví zvláštní jednorázové peněžní náležitosti pro příslušníky ozbrojených sil, bezpečnostních sborů a služeb ve služebním poměru.
§ 2
Zařazení do platové třídy
(1)  Zaměstnavatel zařadí zaměstnance podle převážně vykonávané práce do platové třídy podle katalogu prací a funkcí uvedeného v příloze č. 1 (dále jen „katalog”).
(2)  Pro práce a funkce v katalogu neuvedené stanoví zaměstnavatel vnitřním platovým předpisem příklady prací, popřípadě názvy funkcí, které zařadí do tříd s porovnáním s příklady prací v katalogu uvedenými.
(3)  Vedoucího zaměstnance zaměstnavatel zařadí do platové třídy odpovídající převážně vykonávané práci, nejméně však v platové třídě, ve které jsou zařazeny nejnáročnější práce jemu podřízených zaměstnanců.
(4)  Pro zařazení do platové třídy stanoví katalog kvalifikační předpoklad vzdělání.
(5)  Zaměstnavatel může vnitřním platovým předpisem stanovit zaměření vzdělání, obor vzdělání a další kvalifikační požadavky, například absolvování odborných kursů.
(6)  Zaměstnavatel může povolit výjimku z kvalifikačního předpokladu vzdělání pro
a)  zaměstnance bezpečnostních sborů a služeb ve služebním poměru a pro zaměstnance zvláštních služeb v ozbrojených silách a v celní správě,
b)  umělce a sportovce, který uměleckou nebo sportovní činnost vykonává v pracovním nebo služebním poměru.
(7)  Zaměstnavatel může zaměstnance, který nesplňuje o jeden stupeň kvalifikační předpoklad vzdělání, avšak odbornou praxí prokázal pro výkon práce nebo funkce potřebné mimořádné odborné znalosti, zařadit do platové třídy podle odstavce 1.
(8)  Podle odstavců 6 a 7 nelze postupovat v případech, kdy výkon práce nebo funkce podle zvláštního předpisu kvalifikační předpoklad vzdělání vyžaduje.
(9)  Zaměstnanci, který je příslušníkem ozbrojených sil, se po přijetí do služebního poměru do doby ustanovení nebo jmenování do funkce přizná nejnižší platová třída odpovídající dosaženému stupni vzdělání.
§ 3
Platové tarify a jejich stupnice
(1)  Zaměstnavatel uplatní pro stanovení platu z platového tarifu (dále jen „tarifní plat”) platové tarify s