Input:

R 50/1949 (tr.); Garance

č. 50/1949 Sb. rozh. tr.
Československý občan, který se pokusí neoprávnene opustit území republiky, aby se vyhnul odvodní a pracovní povinností, jedná v úmyslu poškodit zájem republiky ve smyslu § 40 zák. č. 231/1948 Sb.
(Rozhodnutí nejvyššího soudu z 21. června 1949, Zm I 294/49.)
Krajský soud v Chrudimi uznal obžalovaného vinným zločinem nedokonaného neoprávněného opuštění území republiky podle § 8 tr. z. a § 40 zák. č. 231/1948 Sb., který obžalovaný spáchal tím, že z vnitrozemí odejel do blízkosti hranie, na nádraží v N. vystoupil, ukryl se na tendru lokomotivy mezinárodního vlaku, jedoucího do zahraničí, aby se tak dostal přes hranice, čin však nemohl dokonati proto, že uvedená lokomotiva s tendrem byla pak od vlaku odpojena.
Nejvyšší soud zamítl zmateční stížnost obžalovaného.
Z důvodů:
Obžalovaný namítá především, že nalézací soud nezjistil, že obžalovaný jednal v úmyslu poškodit zájem republiky. Přehlíží však, že tento soud zjistil, že obžalovaný je ve věku blízkém odvodní povinnosti. Právem z toho usoudil na jeho úmysl poškodit zájem republiky, a to nejen na branné síle státu, jak zdůraznil nalézací soud. Z uvedené skutečnosti vzhledem k dekretu o pracovní povinnosti občanů č. 88/1945