č. 37/1952 Sb. rozh. obč., Garance
č. 37/1952 Sb. rozh. obč.
Jestliže poškozený byl ve stavu snížené tělesné odolnosti, kterou si přivodil bez souvislosti s činem, jímž mu byla způsobena škoda a v důsledku níž byly u něho těžší následky, nejde o spoluzavinění, které má za následek, že poškozený musí nést škodu se škůdcem poměrně (§ 348 o. z.).
Tím, že pozůstalým bylo vyplaceno pohřebné podle § 49 zákona o národním pojištění, není škůdce zproštěn povinnosti nahradit další, pohřebným neuhražené, přiměřené náklady pohřbu (§ 356 o. z.).
(Rozhodnutí krajského sóudu v Olomouci z 27. listopadu 1951, 10 Ok 179/51.)
Žalovaný na zábavě přiskočil k podnapilému manželu žalobkyně, který byl v půtce s jiným účastníkem zábavy a zasadil mu bezdůvodně ránu pěstí do pravé strany krku, po níž manžel žalobkyně klesl a zemřel, žalovaný byl pro toto jednání pravomocně odsouzen pro trestný čin ublížení na zdraví podle § 219 odst. 4 tr. z. Pozůstalá vdbva se domáhala na žalovaném mimo jiné i náhrady nákladů pohřbu, pokud nebyly kryty pohřebným, jež jí bylo vyplaceno podle § 49 zák. o nár. poj.
Okresní soud v Olomouci přiznal žalobkyni na nákladech pohřbu částku 10.600. Kčs. Z odůvodnění: Pitvou a posudkem znalců bylo zjištěno, že smrt žalobkynina manžela byla vyvolána nárazem lebky o tvrdou podložku, k němuž došlo při pádu po ráně pěstí, kterou mu žalovaný zasadil. K pádu došlo buď tak, že úder způsobil okamžité bezvědomí žalovaného a tím jeho pád, nebo proto, že úderem byla vyřazena alkoholem porušená rovnováha napadeného, takže úder vedl opět k pádu. Nárazem záhlaví lebky na tvrdou podložku došlo k přetržení mozkových cév a krevním výronům pod měkké pleny. Tento splývající krevní výron prosakující do mozkových komor byl bezprostřední příčinou smrti a je v příčinné souvislosti s úderem na krk. K smrti přispěl osobní stav napadeného, způsobený zvýšenou prosáklostí všech tkanin v důsledku požitého alkoholu a sníženou odolností vůči zevním zásahům, účty a…