Input:

R 16/1982; Autorské právo. Dokazování. Řízení před soudem. Objevy. Předběžná otázka. Průmyslové vzory. Rozhodnutí soudu. Samosoudce. Rozhodnutí jiných orgánů. Tematické úkoly. Vynálezy. Zlepšovací návrhy. Smírčí řízení (§ 2 vyhl. ... Garance

č. 16/1982 Sb. rozh.
K některým otázkám uplatňování ustanovení zákona č. 84/1972 Sb. o objevech, vynálezech, zlepšovacích návrzích a průmyslových vzorech v praxi soudů.
(Ze zhodnocení rozhodování soudů ve věcech objevů, vynálezů, zlepšovacích návrhů a průmyslových vzorů občanskoprávním kolegiem Nejvyššího soudu České socialistické republiky, Cpj 163/80 ze 14. 7. 1981)
Význam zlepšovatelského a vynálezeckého hnutí byl zdůrazněn Souborem opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství po roce 1980, schváleným předsednictvem ústředního výboru KSČ a vlády ČSSR. V části týkající se dalšího prohlubování a zkvalitňování účasti pracujících na řízení výroby se zdůrazňuje, že k nejdůležitějším úkolům zabezpečujícím realizace hospodářských plánů patří využívání všech forem účasti pracujících a mezi nimi všestranného rozvoje a zkvalitňování hnutí zlepšovatelů a vynálezců. XVI. sjezd KSČ znovu vytyčil požadavek, aby vysokého uvědomění a iniciativy pracujících bylo beze zbytku využito právě tam, kde je toho nejvíce třeba, v úsilí o intenzifikaci našeho hospodářství.
Také v rozhodování soudů je zapotřebí důsledně uplatňovat ustanovení zákona č. 84/1972 Sb. o objevech, vynálezech, zlepšovacích návrzích a průmyslových vzorech i předpisů vydaných k provedení tohoto zákona. S cílem zhodnotit poznatky z rozhodování soudů v této agendě a správně usměrnit, případně sjednotit soudní praxi zabývalo se občanskoprávní kolegium Nejvyššího soudu České socialistické republiky řešením sporných procesních i hmotně právních otázek, jimiž se soudy ve své rozhodovací činnosti ve věcech objevů, vynálezů, zlepšovacích návrhů a průmyslových vzorů zabývaly.
I.
Procesní otázky
1. Obsazení soudu
Soudy nepostupují jednotně v posouzení toho, zda o nárocích vyplývajících z objevů, zlepšovacích návrhů a průmyslových vzorů má jednat a rozhodovat samosoudce nebo senát.
Již ve stanovisku uveřejněném pod č. 2/1971 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek se dovodilo, že věcmi pracovními podle ustanovení § 36 odst. 2 o. s. ř. jsou spory o nárocích plynoucích nejen z pracovněprávních vztahů upravených zákoníkem práce, popřípadě jinými předpisy, ale také spory o nárocích plynoucích i z dalších vztahů, upravených předpisy spadajícími do jiných právních odvětví, pokud tyto vztahy vznikají při účasti na společenské práci a mají tedy charakter pracovní, je-li v těchto případech dána pravomoc soudu podle ustanovení § 7 o. s. ř. O věci pracovní však nepůjde tam, kde právní vztah, z něhož spor vznikl, nemá takovýto charakter. To platí i o nárocích vyplývajících z objevů, zlepšovacích návrhů a průmyslových vzorů.
Závěr, že tu jde o nároky z občanskoprávních vztahů, vyplývá z ustanovení § 17 o. z. Toto ustanovení upravuje práva pocházející z duševní tvůrčí činnosti občanů, mezi něž patří i práva objevů, vynálezecká práva, práva ze zlepšovacích návrhů a průmyslových vzorů. Na obsahu těchto vztahů se nic nemění ani v případech, v nichž soudy posuzují otázku, zda autor